Pierwsze golenie jest niczym rytuał przejścia. Oto chłopak zamienia się w mężczyznę. Jest to więc ważna czynność, która z czasem zamienia się w codzienny rytuał niczym szczotkowanie zębów. Jednakże na początku bywa trudno. Zwykle pierwsze golenie odbywa się pod okiem ojca czy starszego brata. Do perfekcji dochodzi się najczęściej metodą prób i błędów. Czy jednak zawsze trzeba płacić krwawy okup za przyjemność posiadania gładkiej twarzy? Czym i jak się golić, by zapobiec skaleczeniom?
Golenie maszynką elektryczną
Usuwanie zarostu przy pomocy maszynki elektrycznej jest najbezpieczniejsze. Trudno się nią zranić, dlatego to dobry sposób by zapobiec skaleczeniom. Dla niektórych panów atutem jest to, że posługiwanie się elektryczną golarką nie wymaga użycia piany. Golenie odbywa się na sucho. Zarost jednak wymaga zmiękczenia, zwłaszcza gdy włoski są twarde i mocne. Do tego celu doskonale nadaje się Pan Drwal Original – odżywczy olejek zmiękczający brodę i inne tego typu kosmetyki. Ich użycie zapobiega powstawaniu podrażnień, a ostrze maszynki przesuwa się po skórze gładko i bezkolizyjnie. Co więcej, olejek nie pozwala na powstawanie innej dolegliwości – wrastania włosków.
Golenie maszynką na żyletki
O komforcie golenia w dużej mierze decyduje sprzęt. Wysoką klasę reprezentuje Bolin Webbb Alpinie – designerska maszynka do golenia na Gilette Mach 3. To ekskluzywne narzędzie gwarantuje perfekcyjne usunięcie zarostu i sprawia, że golenie staje się przyjemnością.
Pozostaje jeszcze pytanie, jak się golić maszynką na żyletki. Z włosem czy pod włos? Na mokro czy na sucho? W tym momencie przypomina się anegdota o ojcu, który poproszony przez syna o radę, czy ma się żenić, czy nie, odpowiedział: „Ja ci radzę, rób, co chcesz”. Podobną radę dajemy i my. Wybór techniki to kwestia własnego doświadczenia. Trzeba popróbować i tak, i siak, by wybrać metodę dla siebie najdogodniejszą. Do techniki „na mokro” polecamy American Crew – męski żel do precyzyjnego golenia. Trudno o skaleczenia i zacięcia, gdyż żel daje ostrzu dobry poślizg, przy czym zmniejsza też podrażnienia skóry i nie dopuszcza do powstawania stanów zapalnych.
Jak się golić brzytwą?
Golenie brzytwą to wyższa szkoły jazdy. Obecnie obserwuje się wzrost zainteresowań tym tradycyjnym narzędziem. Współczesne brzytwy, co prawda, znacznie się różnią od dawnych, jednakże technika golenia jest podobna. Manipulując po twarzy takim narzędziem, nietrudno się skaleczyć. Należy więc przestrzegać pewnych zasad, z których najważniejsza brzmi następująco: ostrze brzytwy musi być pochylone pod kątem 30 stopni. Poza tym istotne jest, by skóra była dobrze naciągnięta przy pomocy palców wolnej ręki. Co ważne, golenie brzytwą odbywa się dwukrotnie: za pierwszym razem z włosem, za drugim – pod włos. To zapewni dokładne usunięcie zarostu.
Do wyboru są brzytwy na wymienne żyletki oraz brzytwy klasyczne.
Ekskluzywnym narzędziem jest Bluebeards – brzytwa do golenia na żyletki. Komfort golenia jest zapewniony. Równie ekskluzywną alternatywą jest Titan Razor – brzytwa do klasycznego golenia, wykonana z japońskiej stali nierdzewnej. Zalecana jest panom, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w posługiwaniu się brzytwą. Ma zaokrąglone czoło, dzięki czemu łatwiej uniknąć skaleczeń.
Wracając do tradycyjnych narzędzi, warto też skorzystać z klasycznego mydła do golenia w sztyfcie. Polecamy łagodne, obficie się pieniące mydło Dr Harris Marlborough.
A ty jaki masz sposób, by zapobiec skaleczeniom?
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.