Skóra męska – jak określić jej rodzaj?

pielęgnacja cery / 

Uważasz, że pielęgnacja cery to zajęcie dla kobiet, dlatego twój kosmetyczny arsenał ogranicza się do mydła, wody oraz przyborów do golenia? To błąd, ponieważ i twoja cera potrzebuje profesjonalnej troski – nawet, jeśli jeszcze nie daje o tym znać. Dlatego zamiast szydzić z facetów, którzy ze starannością oczyszczają cerę i skrupulatnie wklepują kremy, weź z nich przykład. By jednak nie doznać dezorientacji w drogerii, zacznij od identyfikacji swojej skóry.

Męska cera

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie tylko u kobiet można wyróżnić kilka typów cery. Także i u mężczyzn skóra jest różna. Jeżeli masz skórę tłustą i kremem doprowadzisz do wysuszenia cery, możesz szybko nabawić się trądziku. Stąd też zachodzi konieczność jej identyfikacji, by nieodpowiednimi kosmetykami nie narobić jeszcze większych problemów. Odpowiedz na kilka istotnych pytań, a dowiesz się, z jaką cerą masz do czynienia.

Cera sucha

 • Masz wrażenie, że skóra jest ściągnięta i napięta?
 • Zauważasz, że cera ma skłonność do łuszczenia się?
 • Wydaje ci się, że skóra jest podatna na podrażnienia – szczypie lub piecze?

Wszystko wskazuje na to, że masz cerę suchą. A wszelkie dolegliwości związane są z niedostatecznym nawodnieniem.

Rada dla ciebie: kosmetyczkę zaopatrz w krem silnie nawilżający (całą ich listę znajdziesz tutaj) i pamiętaj o kosmetykach z filtrem przeciwsłonecznym (im wyższy faktor SPF, tym lepiej).

Cera tłusta i trądzikowa

 • Skóra bardzo szybko zaczyna się świecić, szczególnie w strefie T (czoło, nos, broda)?
 • W strefie T zauważasz czarne kropki (wągry)?
 • Dość często na twarzy pojawiają się pryszcze?

Jesteś posiadaczem cery tłustej i skłonnej do trądziku. Przetłuszczanie się skóry jest efektem intensywnej pracy gruczołów łojowych, dlatego cera szybko się błyszczy i pokrywa tłustą warstewką.

Rada dla ciebie: zrezygnuj z kremów nawilżających na rzecz kremów matujących (np. od Recipe for Men). Regularnie wykonuj złuszczające peelingi, dzięki którym odblokujesz pory i zapobiegniesz powstawania niedoskonałości. Jeśli trądzik jest dość nasilony, preparaty antytrądzikowe (np. z tej listy) muszą znaleźć się w twoim kosmetycznym arsenale.

Cera mieszana

 • Na policzka twoja skóra jest sucha i łuszczy się?
 • W strefie T cera jest błyszcząca i pokrywa się tłustą warstewką?

Twoja skóra jest mieszana. Zła wiadomość jest taka, że wymaga ona naprawdę starannej pielęgnacji. Ale mamy też dobrą wiadomość – da się z tym żyć, a pielęgnacja szybko staje się rutyną.

Rada dla ciebie: musisz stosować kosmetyki i do cery suchej, i do cery tłustej – aplikując je tam, gdzie skóra tego wymaga.

Cera wrażliwa i skłonna do podrażnień

 • Masz wrażenie napiętej skóry?
 • Cera jest silnie zaczerwieniona?
 • Odczuwasz wrażenie pieczenia lub gorąca na twarzy?

Masz do czynienia z cerą wrażliwą, która – jak żadna inna – jest podatna na podrażnienia. Jest to efektem uszkodzeniem płaszcza wodno-lipidowego skóry, spowodowane wieloma męskimi grzeszkami. Najprawdopodobniej masz na sumieniu oczyszczanie cery żelem pod prysznic (!), niestosowaniem żadnych kremów czy stosowaniem kosmetyków na bazie alkoholu.

Rada dla ciebie: zafunduj skórze intensywnie łagodzący podrażnienia, zawierający np. alantoinę, bisabolol, panthenol. Unikaj wszystkiego, co może przynosić dyskomfort cerze.

Cera normalna – to rzadkość

 • Nie zmagasz się z przebarwieniami?
 • Brak niedoskonałości sprawia, że cera jest gładka?
 • Skóra jest jędrna i napięta?
 • Wydzielanie serum jest w normie (skóra nie jest ani za sucha, ani za tłusta)?

Jeśli nie jesteś dzieckiem lub nastolatkiem, najprawdopodobniej cera normalna ciebie nie dotyczy. To w ogóle rzadkość, a u osób dorosłych – coś nieosiągalnego. Ale skoro na większość pytań odpowiedziałeś „TAK”, widocznie jesteś ewenementem na skalę światową.

Masz wiedzę? Idź do drogerii

Jeśli już wiesz, z jakim typem cery masz do czynienia, czas uzupełnić kosmetyczkę. Wybieraj tylko takie preparaty, które dedykowane są twojej skórze – dzięki temu pozbędziesz się problemów, a twoja twarz wreszcie będzie wyglądać idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.