Skóra męska – jak określić jej rodzaj?

pielęgnacja cery / 

Uważasz, że pielęgnacja cery to zajęcie dla kobiet, dlatego twój kosmetyczny arsenał ogranicza się do mydła, wody oraz przyborów do golenia? To błąd, ponieważ i twoja cera potrzebuje profesjonalnej troski – nawet, jeśli jeszcze nie daje o tym znać. Dlatego zamiast szydzić z facetów, którzy ze starannością oczyszczają cerę i skrupulatnie wklepują kremy, weź z nich przykład. By jednak nie doznać dezorientacji w drogerii, zacznij od identyfikacji swojej skóry.

Męska cera

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie tylko u kobiet można wyróżnić kilka typów cery. Także i u mężczyzn skóra jest różna. Jeżeli masz skórę tłustą i kremem doprowadzisz do wysuszenia cery, możesz szybko nabawić się trądziku. Stąd też zachodzi konieczność jej identyfikacji, by nieodpowiednimi kosmetykami nie narobić jeszcze większych problemów. Odpowiedz na kilka istotnych pytań, a dowiesz się, z jaką cerą masz do czynienia.

Cera sucha

 • Masz wrażenie, że skóra jest ściągnięta i napięta?
 • Zauważasz, że cera ma skłonność do łuszczenia się?
 • Wydaje ci się, że skóra jest podatna na podrażnienia – szczypie lub piecze?

Wszystko wskazuje na to, że masz cerę suchą. A wszelkie dolegliwości związane są z niedostatecznym nawodnieniem.

Rada dla ciebie: kosmetyczkę zaopatrz w krem silnie nawilżający (całą ich listę znajdziesz tutaj) i pamiętaj o kosmetykach z filtrem przeciwsłonecznym (im wyższy faktor SPF, tym lepiej).

Cera tłusta i trądzikowa

 • Skóra bardzo szybko zaczyna się świecić, szczególnie w strefie T (czoło, nos, broda)?
 • W strefie T zauważasz czarne kropki (wągry)?
 • Dość często na twarzy pojawiają się pryszcze?

Jesteś posiadaczem cery tłustej i skłonnej do trądziku. Przetłuszczanie się skóry jest efektem intensywnej pracy gruczołów łojowych, dlatego cera szybko się błyszczy i pokrywa tłustą warstewką.

Rada dla ciebie: zrezygnuj z kremów nawilżających na rzecz kremów matujących (np. od Recipe for Men). Regularnie wykonuj złuszczające peelingi, dzięki którym odblokujesz pory i zapobiegniesz powstawania niedoskonałości. Jeśli trądzik jest dość nasilony, preparaty antytrądzikowe (np. z tej listy) muszą znaleźć się w twoim kosmetycznym arsenale.

Cera mieszana

 • Na policzka twoja skóra jest sucha i łuszczy się?
 • W strefie T cera jest błyszcząca i pokrywa się tłustą warstewką?

Twoja skóra jest mieszana. Zła wiadomość jest taka, że wymaga ona naprawdę starannej pielęgnacji. Ale mamy też dobrą wiadomość – da się z tym żyć, a pielęgnacja szybko staje się rutyną.

Rada dla ciebie: musisz stosować kosmetyki i do cery suchej, i do cery tłustej – aplikując je tam, gdzie skóra tego wymaga.

Cera wrażliwa i skłonna do podrażnień

 • Masz wrażenie napiętej skóry?
 • Cera jest silnie zaczerwieniona?
 • Odczuwasz wrażenie pieczenia lub gorąca na twarzy?

Masz do czynienia z cerą wrażliwą, która – jak żadna inna – jest podatna na podrażnienia. Jest to efektem uszkodzeniem płaszcza wodno-lipidowego skóry, spowodowane wieloma męskimi grzeszkami. Najprawdopodobniej masz na sumieniu oczyszczanie cery żelem pod prysznic (!), niestosowaniem żadnych kremów czy stosowaniem kosmetyków na bazie alkoholu.

Rada dla ciebie: zafunduj skórze intensywnie łagodzący podrażnienia, zawierający np. alantoinę, bisabolol, panthenol. Unikaj wszystkiego, co może przynosić dyskomfort cerze.

Cera normalna – to rzadkość

 • Nie zmagasz się z przebarwieniami?
 • Brak niedoskonałości sprawia, że cera jest gładka?
 • Skóra jest jędrna i napięta?
 • Wydzielanie serum jest w normie (skóra nie jest ani za sucha, ani za tłusta)?

Jeśli nie jesteś dzieckiem lub nastolatkiem, najprawdopodobniej cera normalna ciebie nie dotyczy. To w ogóle rzadkość, a u osób dorosłych – coś nieosiągalnego. Ale skoro na większość pytań odpowiedziałeś „TAK”, widocznie jesteś ewenementem na skalę światową.

Masz wiedzę? Idź do drogerii

Jeśli już wiesz, z jakim typem cery masz do czynienia, czas uzupełnić kosmetyczkę. Wybieraj tylko takie preparaty, które dedykowane są twojej skórze – dzięki temu pozbędziesz się problemów, a twoja twarz wreszcie będzie wyglądać idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.