Przebarwienia, zwłaszcza na skórze twarzy, nie dodają nikomu uroku: postarzają, sprawiają wrażenie zaniedbanej albo chorej cery. Warto je więc rozjaśniać czy usuwać, by twarz prezentowała się świeżo i zdrowo. Jak usunąć przebarwienia, by nie szpeciły?
Winę za ciemniejsze lub jaśniejsze od naturalnej karnacji plamki i plamy ponosi melanina. Jest to barwnik znajdujący się w skórze, we włosach, w tęczówce. Im jest go więcej, tym skóra ma ciemniejszy odcień. Ten barwnik chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, bo wystawiona na słońce, wytwarza go więcej, by stworzyć zaporę przed UV. Tak powstaje opalenizna. Melatonina powoduje też przebarwienia, a jej niedobór – odbarwienia skóry.
Rodzaje przebarwień
Najczęściej spotykane są piegi, które zimą bledną, latem ich przybywa. Nie warto ich uważać za defekt kosmetyczny. Występują u osób o jasnej karnacji i jasnych lub rudych włosach. Najlepiej je polubić.
Inny rodzaj zmian na twarzy to plamy soczewicowate, o regularnych kształtach, o wielkości od 1 mm do kilku centymetrów. Plamki mogą łączyć się ze sobą.
Przebarwienia o nieregularnym kształcie, jasno- i ciemnobrązowe to melazma. Powstają na skutek opalania, chorób wątroby lub zaburzeń endokrynologicznych.
Plamy na skórze pojawiają się też jako skutek kontaktu z substancją fotouczulającą. Są to np. zioła (dziurawiec, arcydzięgiel) i niektóre leki. Po ich spożyciu należy unikać słońca.
Przebarwienia mogą być też pozostałością po chorobach skóry, np. po trądziku.
Jak usunąć przebarwienia domowymi sposobami?
Zastanawiasz się, jak usunąć przebarwienia? Można próbować rozjaśnić ciemne plamy, przemywając je sokiem z cytryny lub z truskawki. Zmniejszyć przebarwienia można też stosując do przemywania sok pomidorowy zmieszany z sokiem cytrynowym albo miód z sokiem z cytryny. Inni radzą jeszcze robienie maseczki z tartych ziemniaków, odrobiną soku cytrynowego i miodu. Jak widać, zawsze używany jest kwaśny sok o właściwościach wybielających.
W efekcie takich domowych niekłopotliwych zabiegów przebarwienia stają się mniej widoczne. Na bardziej spektakularne efekty można liczyć, stosując kwas glikolowy. Jest on głównym składnikiem żelu do skóry z przebarwieniami Sweet skin system. Ponadto zawiera alantoinę, kolagen, wyciąg z pszenicy, witaminę E, masło shea. Do stosowania rano i wieczorem, przeznaczony do skóry z nieregularnymi przebarwieniami. Nie tylko rozjaśnia ciemne plamy, ale też nawilża i pielęgnuje skórę.
Profesjonalne zabiegi na plamy pigmentacyjne
W gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych przeprowadzane są profesjonalne zabiegi likwidowania przebarwień, zwłaszcza dużych zmian barwnikowych. Są to:
- peelingi chemiczne (chemabrazja) – zabiegi polegają na złuszczaniu naskórka kwasem trójchlorooctowym, kojowym lub glikolowym w dużym stężeniu, także tymi trzema kwasami jednocześnie; te substancje zmniejszają nadmierną pigmentację i stymulują rozwój zdrowych komórek;
- mikrodermabrazja – mechaniczne usuwanie warstwy rogowej naskórka za pomocą tarcz ściernych;
- krioterapia – zamrażanie przebarwień lub natrysk ciekłym azotem, a następnie ich wycinanie (plamy znikają, pozostają blizny);
- laser – światło urządzenia działa na melanocyty, komórki produkujące pigment, jego nadmiar jest pochłaniany przez promienie lasera;
- leczenie powierzchniowe poprzez stosowanie silnie działających preparatów wybielających; są to retinoidy, hydrochinon, kwas azelainowy; takie leczenie trwa kilka miesięcy.
Borykasz się z przebarwieniami? Wybierz najlepszą metodę i zapomnij o plamach pigmentacyjnych.
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
ricco
A ja jestem zadowolony z leczniczego pirolamu. Stosuje go od paru tygodni i łupieżu jest znacznie mniej. Polecam
TomekB
Mnie też pasuje mój pirolam. Spoko szampon, w dobrej cenie, dobrze się go używa i leczy łupież zazwyczaj w 2 tygodnie. Nowego szukał nie będę.
klemens
dobry jest ten Pirolam. też go kupiłem, bo poleciła mi go farmaceutka. 4 tygodnie i rozprawił się z moim łupieżem.