Jeśli sądzisz, że rozstępy skóry to jedynie kobiecy problem, jesteś w błędzie. Aż 40% mężczyzn cierpi na tę przypadłość. Jest to nabyta dolegliwość, która szpeci skórę. Na dodatek nie zniknie, jeśli problem zlekceważysz i będziesz udawał, że nic złego się nie dzieje. Nie jest to choroba, tylko dolegliwość natury estetycznej. Jednak warto zawalczyć o ładną i gładką skórę.
To, co widać gołym okiem, to pręgi, najczęściej poziome. Najpierw mają kolor czerwonawy czy niebieskoczerwony. Na tym etapie są nietrudne do usunięcia. Gdy nic z tym nie zrobisz, z czasem staną się białe i zaczną przypominać cienkie blizny. Wówczas niewiele można już zdziałać.
Rozstępy powstają w głębokich warstwach skóry. Są wynikiem zerwania elastycznych włókien: kolagenu i elastyny. Czerwone ślady na skórze to oznaka stanu zapalnego. Ten stan może trwać od kilku miesięcy do dwóch lat. Zerwane włókna nie są w stanie się zregenerować bez pomocy odpowiednich preparatów czy zabiegów kosmetycznych. Zaniedbane, ulegają zanikowi, a prążki przybierają biały kolor.
Rozstępy – zmora nastolatków
Chłopcy i mężczyźni mają mocniejszą i grubszą skórę niż dziewczyny i kobiety. Jednak w okresie szybkiego wzrostu nawet ta mocniejsza skóra nie wytrzymuje i włókna ulegają zerwaniu. W okresie dojrzewania rozstępy pojawiają się najczęściej w okolicy lędźwi. Aby zapobiec tej przypadłości, należałoby wzmocnić skórę poprzez zdrowe odżywianie (zrezygnować z fastfoodów i niezdrowych „przegryzek”, a wprowadzić pokarmy zawierające dużo cynku, witaminy B5, C, E, A, nienasycone kwasy tłuszczowe i białko). Warto też zamienić siedzenie przy komputerze na aktywność fizyczną i zatroszczyć się o masaż skóry.
Rozstępy po siłowni
Najczęściej rozstępy to skutek nadmiernej aktywności na siłowni. Niecierpliwy młody człowiek (starszy również) chce szybko wymodelować sylwetkę na wzór Arnolda Schwarzeneggera, no i skórę (na w pocie czoła ukształtowanych mięśniach) zaczynają szpecić czerwone ślady. A przecież zależało mu na imponowaniu muskularną sylwetką także na plaży, bez koszulki. Nieestetyczne zmiany na skórze w tym nie pomagają.
Dlaczego elastyczne włókna skóry ulegają zerwaniu? Po prostu nie nadążają za rozwojem mięśni. Dlatego trzeba znać umiar także w modelowaniu sylwetki, tzn. nie spieszyć się za bardzo, a między ćwiczeniami na siłowni wzmacniać skórę masażami i właściwym odżywianiem.
Najgorsze, co można zrobić dla skóry skłonnej do rozstępów, to stosowanie sterydów, a nawet odżywek przyspieszających przyrost masy mięśniowej. Ceną za imponującą muskulaturę mogą być rozstępy po siłowni. Pojawiają się one na klatce piersiowej, obręczy barkowej, na plecach, udach, brzuchu i pośladkach.
Jak zwalczyć rozstępy?
Zwalczanie „starych” , czyli białych rozstępów to walka z wiatrakami. Jest już za późno, można je co najwyżej spłycić poprzez bolesne zabiegi kosmetyczne. Natomiast świeże rozstępy można usunąć poprzez regularne stosowanie odpowiednich preparatów.
Warto się zaopatrzyć w krem do usuwania czerwonych prążków ze skóry. Jednym z nich jest GUAM Smagliature, koncentrat na bazie alg GUAM i alfahydroksykwasów. Polecany zarówno dla profilaktyki przeciwko rozstępom, jak i ich likwidacji. Krem stosuje się też do masażu skóry.
Innym skutecznym preparatem jest To Be Fit – męski żel na blizny, przebarwienia rozstępy po siłowni. Zdecydowanie ujędrnia i uelastycznia skórę, likwidując przebarwienia i zmniejszając widoczność białych rozstępów.
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.