Ozdabianie ciała tatuażami wymyślili Polinezyjczycy 2 tysiące lat temu. Natomiast Maorysi doprowadzili tę sztukę do perfekcji, utrwalając historie swoich rodzin tymi trwałymi malowidłami na swym ciele. Od kilku lat doceniają ją również Amerykanie i Europejczycy. Jeśli chcesz ozdobić się tatuażem, musisz wiedzieć, jak się do tego przygotować i jak powinna wyglądać pielęgnacja tatuażu.
Rad kilka o przygotowaniach do tatuażu
Tatuaż jest trwałą ozdobą ciała. Można co prawda go usunąć, ale nie zawsze to jest proste, no i sporo kosztuje. Dlatego zanim oddasz się w ręce tatuażysty, musisz wszystko dokładnie przemyśleć. Po pierwsze, należy wybrać gabinet tatuażu o dobrej renomie, gdzie na pewno zachowane są wysokie standardy higieny a pracujący tam ludzie znają się na swojej robocie.
Po drugie, powinieneś dobrze przemyśleć, jaki rysunek chcesz utrwalić na swoim ciele, pamiętając, że będziesz go miał przez wiele lat i przez ten czas powinien ci się podobać.
Po trzecie, już na tydzień przed wizytą u tatuażysty powinieneś starannie nawilżać ciało, przynajmniej tę część przeznaczoną pod tatuaż. W tym celu już na tym etapie warto się zaopatrzyć w zestaw produktów do pielęgnacji tatuażu. W jego skład wchodzi olejek i pianka oczyszczająca do mycia skóry. Te kosmetyki są niezbędne, by pielęgnacja tatuażu była prawidłowa. Zanim „dziary” pojawią się na twojej skórze, powinieneś używać balsamu, by skórę zmiękczyć i dobrze nawilżyć.
Po czwarte, nawet jeśli z ciebie chłopak – zuch, to powinieneś wiedzieć, że robienie tatuażu trochę (albo i całkiem mocno, zwłaszcza na skórze w miejscach, gdzie nie ma mięśni ani tkanki tłuszczowej), dlatego zacznij od małych kroków. Może na początek zaczniesz od małego rysunku? Tak czy owak trzeba przed wizytą w gabinecie zjeść solidny posiłek, by nie zasłabnąć.
Poza tym przez co najmniej tydzień nie wolno się opalać, a na dobę przed – nie pić alkoholu (podnosi ciśnienie i rozrzedza krew, a dużego krwawienia na pewno chcesz uniknąć) ani zażywać żadnych środków odurzających.
Jak pielęgnować tatuaż?
Tatuaż na początkowym etapie jest otwartą raną i tak go trzeba traktować: chronić przed wniknięciem bakterii i przyspieszać gojenie. W okresie gojenia niewskazane jest używanie „zwyczajnych” mydeł i kosmetyków, Z gabinetu wrócisz z opatrunkiem (najczęściej jest to folia spożywcza). Po 3-4 godzinach możesz go zdjąć. Rana goi się szybciej, jeśli jest dostęp powietrza. Tatuaż należy obmywać mydłem, właśnie tym z zestawu. Zwyczajne mydła kosmetyczne nie są wskazane. Skórę trzeba osuszać delikatnie, bez pocierania. Najlepiej do tego celu używać ręcznika papierowego albo jałowych gazików.
Przez kilka – kilkanaście dni skóra swędzi (nie wolno się drapać), łuszczy się i powstają strupki. Przez ten czas należy używać maści nawilżającej, uważając by po wchłonięciu kosmetyku nadmiar usunąć. Maść przyspiesza gojenie, regenerując naskórek, łagodzi świąd i ogranicza tworzenie się strupków. Należy ją stosować przez co najmniej 2 tygodnie. Nawilżanie wymagane jest po każdym myciu tatuażu, 2-5 razy dziennie, by skóra była cały czas nawilżona.
Gdyby pojawiły się pęcherze i duże strupy (drobne strupki to oznaka gojenia rany), nawilżanie należy przerwać. Trzeba też skórę chronić przed zamoczeniem, dopóki strupy nie odpadną.
Pełne gojenie trwa 4-5 tygodni. Akurat tyle, by wykorzystać wszystkie kosmetyki z zestawu do pielęgnacji tatuażu. Właściwe zadbanie umożliwia nie tylko gojenie rany, ale i utrzymanie tatuażu bez zniekształcenia rysunku czy wyblaknięcia kolorów.
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.