Ważna pielęgnacja tatuażu

pielęgnacja ciała / 

Ozdabianie ciała tatuażami wymyślili Polinezyjczycy 2 tysiące lat temu. Natomiast Maorysi doprowadzili tę sztukę do perfekcji, utrwalając historie swoich rodzin tymi trwałymi malowidłami na swym ciele. Od kilku lat doceniają ją również Amerykanie i Europejczycy. Jeśli chcesz ozdobić się tatuażem, musisz wiedzieć, jak się do tego przygotować i jak powinna wyglądać pielęgnacja tatuażu.

tatuaż

Rad kilka o przygotowaniach do tatuażu

Tatuaż jest trwałą ozdobą ciała. Można co prawda go usunąć, ale nie zawsze to jest proste, no i sporo kosztuje. Dlatego zanim oddasz się w ręce tatuażysty, musisz wszystko dokładnie przemyśleć. Po pierwsze, należy wybrać gabinet tatuażu o dobrej renomie, gdzie na pewno zachowane są wysokie standardy higieny a pracujący tam ludzie znają się na swojej robocie.

Po drugie, powinieneś dobrze przemyśleć, jaki rysunek chcesz utrwalić na swoim ciele, pamiętając, że będziesz go miał przez wiele lat i przez ten czas powinien ci się podobać.

Po trzecie, już na tydzień przed wizytą u tatuażysty powinieneś starannie nawilżać ciało, przynajmniej tę część przeznaczoną pod tatuaż. W tym celu już na tym etapie warto się zaopatrzyć w zestaw produktów do pielęgnacji tatuażu. W jego skład wchodzi olejek i pianka oczyszczająca do mycia skóry. Te kosmetyki są niezbędne, by pielęgnacja tatuażu była prawidłowa. Zanim „dziary” pojawią się na twojej skórze, powinieneś używać balsamu, by skórę zmiękczyć i dobrze nawilżyć.

Po czwarte, nawet jeśli z ciebie chłopak – zuch, to powinieneś wiedzieć, że robienie tatuażu trochę (albo i całkiem mocno, zwłaszcza na skórze w miejscach, gdzie nie ma mięśni ani tkanki tłuszczowej), dlatego zacznij od małych kroków. Może na początek zaczniesz od małego rysunku? Tak czy owak trzeba przed wizytą w gabinecie zjeść solidny posiłek, by nie zasłabnąć.

Poza tym przez co najmniej tydzień nie wolno się opalać, a na dobę przed – nie pić alkoholu (podnosi ciśnienie i rozrzedza krew, a dużego krwawienia na pewno chcesz uniknąć) ani zażywać żadnych środków odurzających.

Jak pielęgnować tatuaż?

Tatuaż na początkowym etapie jest otwartą raną i tak go trzeba traktować: chronić przed wniknięciem bakterii i przyspieszać gojenie. W okresie gojenia niewskazane jest używanie „zwyczajnych” mydeł i kosmetyków,  Z gabinetu wrócisz z opatrunkiem (najczęściej jest to folia spożywcza). Po 3-4 godzinach możesz go zdjąć. Rana goi się szybciej, jeśli jest dostęp powietrza. Tatuaż należy obmywać mydłem, właśnie tym z zestawu. Zwyczajne mydła kosmetyczne nie są wskazane. Skórę trzeba osuszać delikatnie, bez pocierania. Najlepiej do tego celu używać ręcznika papierowego albo jałowych gazików.

Przez kilka – kilkanaście dni skóra swędzi (nie wolno się drapać), łuszczy się i powstają strupki. Przez ten czas należy używać maści nawilżającej, uważając by po wchłonięciu kosmetyku nadmiar usunąć. Maść przyspiesza gojenie, regenerując naskórek, łagodzi świąd  i ogranicza tworzenie się strupków. Należy ją stosować przez co najmniej 2 tygodnie.  Nawilżanie wymagane jest po każdym myciu tatuażu, 2-5 razy dziennie, by skóra była cały czas nawilżona.

Gdyby pojawiły się pęcherze i duże strupy (drobne strupki to oznaka gojenia rany), nawilżanie należy przerwać. Trzeba też skórę chronić przed zamoczeniem, dopóki strupy nie odpadną.

Pełne gojenie trwa 4-5 tygodni. Akurat tyle, by wykorzystać wszystkie kosmetyki z zestawu do pielęgnacji tatuażu. Właściwe zadbanie umożliwia nie tylko gojenie rany, ale i utrzymanie tatuażu  bez zniekształcenia rysunku czy wyblaknięcia kolorów.

Inne wpisy z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Jak się golić, by zapobiec skaleczeniom?

golenie / 

Pierwsze golenie jest niczym rytuał przejścia. Oto chłopak zamienia się w mężczyznę. Jest to więc ważna czynność, która z czasem zamienia się w codzienny rytuał niczym szczotkowanie zębów. Jednakże na początku bywa trudno. Zwykle pierwsze golenie odbywa się pod okiem ojca czy starszego brata. Do perfekcji dochodzi się najczęściej metodą prób i błędów. Czy jednak zawsze trzeba płacić krwawy okup za przyjemność posiadania gładkiej twarzy? Czym i jak się golić, by zapobiec skaleczeniom?

golenie-brzytwa

Golenie maszynką elektryczną

Usuwanie zarostu przy pomocy maszynki elektrycznej jest najbezpieczniejsze. Trudno się nią zranić, dlatego to dobry sposób by zapobiec skaleczeniom. Dla niektórych panów atutem jest to, że posługiwanie się elektryczną golarką nie wymaga użycia piany. Golenie odbywa się na sucho. Zarost jednak wymaga zmiękczenia, zwłaszcza gdy włoski są twarde i mocne. Do tego celu doskonale nadaje się Pan Drwal Original – odżywczy olejek zmiękczający brodę i inne tego typu kosmetyki. Ich użycie zapobiega powstawaniu podrażnień, a ostrze maszynki przesuwa się po skórze gładko i bezkolizyjnie. Co więcej, olejek nie pozwala na powstawanie innej dolegliwości – wrastania włosków.

Golenie maszynką na żyletki

O komforcie golenia w dużej mierze decyduje sprzęt. Wysoką klasę reprezentuje Bolin Webbb Alpinie – designerska maszynka do golenia na Gilette Mach 3. To ekskluzywne narzędzie gwarantuje perfekcyjne usunięcie zarostu i sprawia, że golenie staje się przyjemnością.

Pozostaje jeszcze pytanie, jak się golić maszynką na żyletki. Z włosem czy pod włos? Na mokro czy na sucho? W tym momencie przypomina się anegdota o ojcu, który poproszony przez syna o radę, czy ma się żenić, czy nie, odpowiedział: „Ja ci radzę, rób, co chcesz”. Podobną radę dajemy i my. Wybór techniki to kwestia własnego doświadczenia. Trzeba popróbować i tak, i siak, by wybrać metodę dla siebie najdogodniejszą. Do techniki „na mokro” polecamy American Crew – męski żel do precyzyjnego golenia. Trudno o skaleczenia i zacięcia, gdyż żel daje ostrzu dobry poślizg, przy czym zmniejsza też podrażnienia skóry i nie dopuszcza do powstawania stanów zapalnych.

Jak się golić brzytwą?

Golenie brzytwą to wyższa szkoły jazdy. Obecnie obserwuje się wzrost zainteresowań tym tradycyjnym narzędziem. Współczesne brzytwy, co prawda, znacznie się różnią od dawnych, jednakże technika golenia jest podobna. Manipulując po twarzy takim narzędziem, nietrudno się skaleczyć. Należy więc przestrzegać pewnych zasad, z których najważniejsza brzmi następująco: ostrze brzytwy musi być pochylone pod kątem 30 stopni. Poza tym istotne jest, by skóra była dobrze naciągnięta przy pomocy palców wolnej ręki. Co ważne, golenie brzytwą odbywa się dwukrotnie: za pierwszym razem z włosem, za drugim – pod włos. To zapewni dokładne usunięcie zarostu.

Do wyboru są brzytwy na wymienne żyletki oraz brzytwy klasyczne.

Ekskluzywnym narzędziem jest Bluebeards –  brzytwa do golenia na żyletki. Komfort golenia jest zapewniony. Równie ekskluzywną alternatywą jest Titan Razor – brzytwa do klasycznego golenia, wykonana z japońskiej stali nierdzewnej. Zalecana jest panom, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w posługiwaniu się brzytwą. Ma zaokrąglone czoło, dzięki czemu łatwiej uniknąć skaleczeń.

Wracając do tradycyjnych narzędzi, warto też skorzystać z klasycznego mydła do golenia w sztyfcie. Polecamy łagodne, obficie się pieniące  mydło Dr Harris Marlborough.

A ty jaki masz sposób, by zapobiec skaleczeniom?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Maseczki dla mężczyzn, czyli skoncentrowana pielęgnacja

pielęgnacja cery / 

Widzieliśmy to na niejednym filmie. Kobieca twarz wysmarowana jakimś białym albo zielonym mazidłem, tylko okolice oczu wyglądają normalnie albo są przykryte plasterkami świeżego ogórka. To mazidło to maseczka – skoncentrowany kosmetyk, który dogłębnie oczyszcza skórę i usuwa wszelkie nieprawidłowości. Dla panów mających problemy z cerą jest dobra wiadomość: maseczki dla mężczyzn należą do kanonu męskich kosmetyków. I nie ma powodu, by ich nie używać, jeśli istnieje taka potrzeba.

peeling

Na początek odrobinę teorii na temat maseczek. Z tą wiedzą kobiety już przychodzą na świat albo wysysają z mlekiem matki, panowie natomiast muszą się tego nauczyć jak tabliczki mnożenia w drugiej klasie podstawówki.

Maseczka, czyli co?

Maseczka to skoncentrowany preparat, który działa jak mydło i krem jednocześnie. W zależności od składu głęboko nawilża skórę, oczyszcza ją, usuwa nadmiar sebum (łoju), minimalizuje objawy trądziku, ożywia zmęczoną, poszarzałą cerę.

Maseczki dzielimy na stałe (zastygające) i miękkie (niezastygające). Po nałożeniu stałej maski kosmetyk szybko przybiera postać skorupy, którą łatwo zmyć wodą. Zaliczają się do nich maski glinkowe, których zadaniem jest walka z przetłuszczaniem się i błyszczeniem skóry, maski parafinowe na bazie wosku lub parafiny (usuwają nadmiar serum), maski typu peel-off – w formie zastygającego żelu. Do maseczek miękkich należą maski żelowe i glinkowe (ale nietworzące twardej skorupki) oraz emulsyjne, które wyglądają jak krem, ale zawierają o wiele więcej substancji aktywnych.

Jaka cera, taka maseczka

Na każdy problem dostępne są różne maseczki dla mężczyzn. Sucha skóra, która się łuszczy i ściąga, pojawiają się na niej zaczerwienienia i podrażnienia wymaga użycia maseczki silnie nawilżającej i odżywiającej. Wszystko, czego jej potrzeba, zapewnią algi morskie. Dlatego dobrze jej zrobi maseczka z dużą zawartością alg morskich i witaminy E nazywanej witaminą młodości. Do suchej skóry można przygotować maseczkę z biała jaja kurzego albo z rozgniecionego awokado i miodu.

Dużo problemów stwarza cera tłusta, która się nadmiernie błyszczy, przez co wygląda nieświeżo, poza tym występują na niej zaskórniki i pryszcze. Taka skóra wymaga dokładnego i głębokiego oczyszczenia, likwidującego niedoskonałości, ściągającego pory i zmniejszającego wydzielanie sebum. Te zadania spełnia na przykład maseczka oczyszczająca Anthony Logistic for Men z zawartością osuszających glinek oraz witamin A, C i E.

Dla młodych panów borykających się z trądzikiem warto polecić GUAM – matującą maseczkę siarkową oczyszczającą twarz. Ta maska likwiduje zaskórniki i wypryski, reguluje wydzielanie łoju i matowi skórę.

Dla cery tłustej trądzikowej bardzo przydatny będzie KYOKU – kompleksowy zestaw oczyszczający do twarzy. W skład zestawu wchodzi:

  • regeneracyjne serum zmniejszające pory skórne,
  • preparat do mycia twarz, usuwający brud, a nie narusza ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry,
  • męska maska z błotem wulkanicznym, która dogłębnie oczyszcza zmiany trądzikowe, zmniejsza pory, przyspiesza mikrokrążenie, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona i zregenerowana. Maska KYOKU jest też do kupienia oddzielnie.

Jak aplikować maseczki dla mężczyzn?

Maseczki należy nakładać cienką warstwą na umytą twarz. Warto też przed aplikacją zrobić peeling, by składniki aktywne mogły swobodnie wniknąć w skórę. Czas utrzymywania preparatu zwykle wynosi 15 minut, po czym usuwa się go zwykłą wodą. Takie zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się raz lub dwa razy w tygodniu. Jest to czynność niekłopotliwa, a efekty w postaci matowej, gładkiej, odżywionej skóry są bardzo zadowalające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.