Łysienie androgenowe – zapomnij o tym

pielęgnacja włosów / 

Włosy lubią sprawiać rozliczne kłopoty. A to się szybko przetłuszczają albo przeciwnie – są suche i łamliwe. Albo się za bardzo kręcą, albo są za proste. Za gęste albo za rzadkie, albo kolor nie taki. Wszystkie te problemy przestają jednak mieć znaczenie, gdy pojawia się największy wróg – łysienie.

łysienie-androgenowe

Dlaczego włosy wypadają?

Zacznijmy od tego, że wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym, pod warunkiem jednak że ubywa ich nie więcej niż setka dziennie. Nikt ich nie liczy, ale gdy spostrzegasz włosy w wannie, w umywalce, na ubraniu i jeszcze na szczotce odkurzacza, to znak, że dzieje się z nimi coś złego. Czasami może to być skutek choroby i przyjmowania niektórych leków, czasami – efekt niewłaściwej pielęgnacji czy nawet ciasnego nakrycia głowy. Takimi przyczynami się nie przejmujemy, bo gdy zniknie powód wypadania, po kilku tygodniach fryzura zaczyna powracać do dawnej gęstości. Co nie znaczy, że mamy czekać biernie na poprawę, bo porost włosów można przyspieszyć pewnymi preparatami.

Znacznie gorsze są perspektywy, gdy za utratę włosów odpowiadają androgeny. Przy łysieniu androgenowym nie zbieramy garści wypadających włosów, tylko obserwujemy pojawianie się i powiększanie łysinki.

Zdań kilka o łysieniu androgenowym

Gdy spostrzegasz, że ubywa ci włosów nad skroniami i na czubku głowy, to znak, że dotknęło cię łysienie androgenowe. Nie jesteś sam w nieszczęściu, bo wraz z tobą ubolewa z tego powodu 95% mężczyzn. Co więcej, na ten typ łysienia cierpią także kobiety, choć u nich testosteronu tylko odrobina. Tak, za utratę włosów odpowiada testosteron, a właściwie jego pochodna – dihydrotestosteron (DHT), który powstaje w obrębie mieszka włosowego w wyniku działania pewnego enzymu. Mieszek włosowy ulega wówczas miniaturyzacji, więc najpierw produkuje włos cienki i pozbawiony pigmentacji, by w końcu zaprzestać aktywności.

Powstaje jednak pytanie, dlaczego jedni mężczyźni tracą włosy w tzw. słusznym wieku, podczas gdy inni żegnają się z gęstą czupryną jeszcze przed trzydziestką. Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie ma. Ale istnieje przypuszczenie, że to kwestia wrażliwości mieszków włosowych na DHT. Po prostu, u niektórych osób mieszki włosowe są odporne na szkodnika i nic sobie nie robią z jego obecności, więc włosy z nich wyrastają jakby nigdy nic. Natomiast u pechowców mieszki od razu kapitulują, kurczą się i odmawiają dalszej współpracy. Można je zmusić do ponownej aktywności, oddziałując na nie lekami, jeśli tylko łysienie nie jest zbyt zaawansowane.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy należysz do szczęśliwców czy do pechowców, spójrz na swego ojca i dziadka. I już będziesz wiedzieć. Łysienie androgenowe jest bowiem dziedziczne.

Masz problemy z włosami?  – nie poddawaj się

Jeśli chcesz zatrzymać włosy jak najdłużej się da, musisz je wzmacniać i odpowiednio pielęgnować. Łysienie można bowiem opóźniać i powstrzymywać. Warto stosować Revitalash Hair – silne serum pobudzające wzrost męskich włosów. Nie gwarantujemy, że gęsta fryzura będzie ci towarzyszyć do późnego wieku, jednak zdecydowanie poprawisz stan włosów.

revitalash-hair-advanced

Regularne stosowanie tego preparatu daje efekt pogrubienia i wzmocnienia włosów, co kamufluje przerzedzenia. Takie rezultaty zapewniają składniki aktywne, m.in. biotyna, która wzmacnia włosy i zapobiega ich łamaniu, ekstrakty z miłorzębu, żeń-szenia i niebielistki, które dają włosom moc i blask, a proteiny pszeniczne pobudzają włosy do wzrostu.

Odżywka poprawia stan włosów osłabionych, a więc skłonnych do wypadania, włosów rzadkich, cienkich i łamliwych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Golenie brzytwą – jak zacząć?

broda i wąsy, golenie / 

Wraz z modą na brody jak u pradziadka, przyszło też zainteresowanie tradycyjnymi narzędziami do golenia. Zwłaszcza młodzi mężczyźni mają potrzebę celebrowania rytuału, jakim jest usuwanie zarostu (a przecież nawet brodacze potrzebują opanować chaos na twarzy). Dlatego porzucają elektryczne czy jednorazowe maszynki, by wpisać się w nurt slow life, cieszyć się prostymi przyjemnościami, mieć kontakt z klasycznie pięknymi przedmiotami. Do takich należą tradycyjne brzytwy.

golenie-brzytwa

Zanim jednak zdecydujesz się na wybór jednej z nich, zapoznaj się z kilkoma faktami na ich temat.

Ostrza brzytwy

Technika golenia brzytwą różni się nieco od tego, z czym do tej pory miałeś do czynienia. Dlatego, by osiągnąć efekt idealnie gładkiej skóry, musisz nieco poćwiczyć albo zastosować się do rad doświadczonego golibrody. Wiadomo, że w brzytwie najważniejsze jest ostrze. Najbardziej liczy się rodzaj stali, mniej rozmiar brzytwy i kształt czoła, a materiał rączki decyduje głównie o estetyce i designie  narzędzia. Posiadając piękny przedmiot, masz lepsze samopoczucie, ale nie ma to znaczenia, jeśli chodzi o walory użytkowe. Ostrza wykonywane są ze stali węglowej, stali nierdzewnej lub stali demasceńskiej.

Panom rozpoczynającym przygodę z brzytwą doradzamy wybór ostrza ze stali węglowej, ponieważ łatwo je naostrzyć i wprowadzić ostrzejsze krawędzie. Ten materiał ma też poważną wadę: może pojawić się rdza, a po śladach palców pozostają ciemne plamy. Jednak staranne wytarcie ostrza po każdym goleniu pozwala na uniknięcie tych niedogodności, a brzytwa może służyć wiele lat bez obniżania swych walorów.

Ostrza ze stali nierdzewnej rzadziej ulegają korozji, ale są trudne do naostrzenia i nie uzyskują takiej ostrości jak te ze stali węglowej.

Najwyższej klasy są ostrza ze stali damasceńskiej, ale za tym idzie wysoka cena.

Jeśli chodzi o szerokość ostrza, panom borykającym się z twardym, mocnym zarostem, radzimy wybrać te szersze. Takie brzytwy są cięższe,  rzadziej trzeba je płukać, zbierają na raz więcej piany. Szerokie ostrze może utrudniać dotarcie do trudno dostępnych miejsc, np. pod nosem czy dziurki w brodzie. Jednak każda wysokiej jakości brzytwa poradzi sobie z każdym zarostem.

Ostrza różnią się kształtem czubka (czoła). Są okrągłe, półokrągłe, kwadratowe i haczykowate. Okrągłe i półokrągłe są uniwersalne, najlepsze dla początkujących. Ostrza kwadratowe i haczykowate służą głównie do modelowania konturów zarostu.

Rączka brzytwy

Rączki brzytwy wykonywane są z różnorodnych materiałów. Może to być  na przykład drewno egzotyczne, kość słoniowa, róg bawołu czy skorupa żółwia albo masa perłowa. Mają zwykle ekskluzywny design i – czego nietrudno się domyślić – wysoką cenę. Jednak najczęściej rączki produkuje się z  tworzywa sztucznego – cellidoru, materiału trwałego  i estetycznego.

Brzytwa z wymiennym ostrzem

Prawdziwi znawcy podobno już z założenia unikają takiego sprzętu. My jednak początkującym fanom brzytwy doradzamy taki wybór, najlepiej w zestawie z kremem do golenia i balsamem do golenia. Mowa o Bluebeards – zestaw początkowy.

duzy-zestaw-do-golenia-brzytwa

W większym zestawie (Bluebeards – duży zestaw) kosmetyki znajdują się w większych opakowaniach, jest też olejek do zmiękczania zarostu oraz pędzel do rozprowadzania piany.

Tradycyjne brzytwy

Wysokiej jakości są brzytwy angielskiej marki MenRock. Można je kupić w zestawie – MenRock- zestaw golibrody do golenia tradycyjną brzytwą. Jako że jest opakowane w efektowne pudełko, warto zrobić z tego prezent dla bliskiego sercu mężczyzny.

menrock-zestaw-golibrody

Ostrze brzytwy wykonane jest ze stali węglowej, a rączka z czarnego cellidru. Czoło ostrza jest zaokrąglone. W zestawie oprócz kremu do golenia i pędzla jest też pas do ostrzenia brzytwy. Podobny pas Men Rock można kupić oddzielnie. Brzytwa tej marki również jest do nabycia poza zestawem.

Zapraszamy na stronę menspace.pl . Znajdziecie tam jeszcze więcej interesujących propozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Co na siwe włosy?

pielęgnacja włosów / 

Akceptacja siwych włosów łatwiej przychodzi brzydszej połowie ludzkości, ta piękniejsza połówka broni się jak może, a orężem są farby włosów. Jednak, co ciekawe, wśród bardzo młodych pań zapanowała ostatnio moda na siwe włosy, więc atrakcyjne dzierlatki pokrywają swoje złote, kasztanowe, myszate czy czarne włosy siwą farbą. Dojrzałe matrony raczej udają, że ich problem siwienia nie dotyczy. A jak to jest z panami?

siwe-wlosy

„Ujrzałem dzisiaj pieeeeerwszy siwy głos na twojej skroni”… I dalej coś było, że ten widok wzruszył kogoś ogromnie. W piosence siwy włos to może i wzrusza, ale w życiu wywołuje całkiem inne emocje:

  • niedowierzanie (niemożliwe, to już?),
  • bunt (nie chcę się starzeć, a jeśli już, to lepiej, żeby tego nie było widać),
  • panika (o, niee!!! jeszcze nie teraz!),
  • akceptacja (ze srebrnymi skroniami będę wyglądać dostojniej).

Bez względu na to, jaka jest twoja reakcja, możesz przeciwstawić się Matce Naturze.

Jak nie łysienie, to siwienie

Panowie to dopiero mają kłopoty z włosami. Po pierwsze, przedwczesne łysienie. Czasami już dwudziestoletni młodzieńcy zaczynają tracić włosy. Większość przyjmuje to z pokorą, obcinając resztę czupryny „na zero”. Przynajmniej ich nie dotyczy siwizna. Ci, którzy cieszą się imponującym owłosieniem, mogą narzekać na przedwczesne siwienie. Srebrny szron na głowie po pięćdziesiątce wygląda nawet interesująco, jednak przed trzydziestką, a zdarza się to zwłaszcza mężczyznom z ciemnymi włosami, zwyczajnie postarza. W sercu maj, tężyzna fizyczna jak należy, „pałer” jak u nastolatka, a tu taki dysonans. Jak żyć? – że zadamy kultowe od jakiegoś czasu pytanie. Spokojnie, nie z takimi sprawami można sobie poradzić. Ale po kolei.

Dlaczego włosy siwieją?

O tym, czy jesteś blondynem, brunetem czy rudzielcem, decyduje melanina. Właściwie są to dwa barwniki:  czarno–brązowa eumelanina i żółto-czerwona feolemelanina. Tworzą one mieszaninę, a od tego, którego barwnika jest więcej, zależy czy masz jasne loki, czarne kosmyki czy rude kędziory. Na proporcje tych pigmentów nie mamy żadnego wpływu, to głównie sprawa genów. Mamy natomiast wpływ na to, jak długo melanocyty, czyli komórki produkujące te barwniki, będą aktywne. Jeśli kończą produkcję, włos traci pigmenty i jest postrzegany jako siwy. Aby produkcja trwała jak najdłużej, trzeba się dobrze odżywiać (dostarczać organizmowi żelaza, cynku, miedzi, selenu i witamin), unikać palenia, nie unikać sportu nie stresować się, nie chorować … . Uff, nawet gdy z tym wszystkim sobie poradzisz, to nie pokonasz genów. Gdy tata był siwy w czasach, gdy ani myślał o starości, to prawdopodobnie ty musisz pogodzić się z wczesną utratą naturalnego koloru swojej fryzury.

Stop! Rozważania poszły za daleko! Wcale się nie musisz godzić!

Farby do repigmentacji

Repigmentacja – znaczy tyle, co przywracanie włosom naturalnego koloru. Powiedzmy sobie szczerze, popularne farby do włosów, dostępne w każdej drogerii, przystoją tylko niewiastom. Najczęściej ich użycie bywa widoczne z daleka, a my przecież nie chcemy zdradzać się z „kobiecymi” sztuczkami. Tak więc radzimy użyć do odsiwiania rewelacyjnego preparatu American Crew Precision Blend. Jest to farba, która przywraca włosom ich naturalny kolor. Dyskretnie i skutecznie. Należy tylko dobrać właściwy odcień, jak najbardziej zbliżony do własnego:

dark (2-3) –ciemny

medium natural (4-5) – średni naturalny

medium ash (5-6) – średni popielaty

light (7-8) – jasny

Aplikacja jest prosta – możliwa do przeprowadzenia we własnej łazience. Po umyciu włosów, najlepiej szamponem nawilżającym American Crew należy nałożyć preparat na 5 minut, po czym zmyć go dokładnie.

Po wysuszeniu włosy wyglądają naturalnie i zdrowo. Są lśniące, miękkie i dobrze się układają.

Nie lubisz swoich siwych włosów? To do dzieła, ale najpierw zajrzyj na strony menspace.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.