Łupież to dolegliwość, która dotyka co drugiego Ziemianina. Jeśli do tej pory cię omijała, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeszcze przyjdzie czas, gdy się będziesz z nią borykał. Jeśli już zwalczyłeś tę przypadłość, nie oznacza to, że znowu nie będziesz musiał stanąć do walki. Nikt pod tym względem nie jest pewien dnia ani godziny. Warto więc poznać wroga, by skutecznie go pokonać.
Białe czy żółtawe łuski, pokrywające włosy czy też leżące na ubraniu, nikomu chluby nie przynoszą. Niestety, kojarzą się od razu osobom postronnym z brakiem higieny i zaniedbaniami w pielęgnacji włosów. Jest to przypadłość bardzo krępująca dla posiadaczy takiej „ozdoby”, dlatego trzeba się jej szybko pozbyć. Nawet częste mycie zwyczajnymi szamponami, stosowanie odżywek i masek nic tu nie pomogą, a istnieje niebezpieczeństwo, że problem się nasili.
Łupież – czy to twoja wina?
Nie ponosisz żadnej winy, że łupież oszpeca twoją fryzurę. Winą należy bowiem obarczyć pewien gatunek grzyba, o egzotycznej nazwie Malassezia, którego to naturalnym środowiskiem jest owłosiona skóra głowy. Tego nieproszonego lokatora (tak jak i setki innych mikroorganizmów) ma każdy z nas. Niektóre osoby są odporne na działanie tego drożdżaka, u innych zaś na wrażliwej skórze pojawia się łupież. Malassezia ma szczególnie korzystne warunki do rozwoju na przetłuszczającej się skórze, żywi się bowiem łojem. Ponieważ w okresie dorastania normą jest nadmierne wydzielanie łoju, skutkiem czego są szybko przetłuszczające się włosy, więc to młodzi ludzie głównie narzekają na problemy z łupieżem. Na przetłuszczonej skórze dochodzi do nieprawidłowego rogowacenia naskórka i pojawia się łupież tłusty. Ma on wygląd żółtych łusek przylegających do skóry, czemu towarzyszy swędzenie Gdy nic z tym nie zrobisz, łuski się nawarstwiają, osłabiając tym samym włosy, co może doprowadzić do ich wypadania.
W przypadku suchej skóry łupież też jest suchy. Ma postać luźno osadzonych białych łusek, które bez trudu opadają na ubranie nawet przy potrząsaniu głową. Nie zagraża gęstości naszej fryzury, ale jego wygląd jest równie nieestetyczny co jego tłustego pobratyńca.
Wniosek jest jeden: łupieżu nie należy bagatelizować, nie czekać aż „samo przejdzie” (bo nie przejdzie), tylko od razu trzeba wziąć się do roboty. W przeciwnym razie dopiero wtedy będzie wstyd. Dla jasności: nie musisz się wstydzić, że masz łupież, ale pod warunkiem, że natychmiast starasz się go zlikwidować. Jeśli go jednak tolerujesz i hodujesz dalej, tego ci otoczenie nie wybaczy.
Jak zwalczać łupież?
Problem należy likwidować u podstaw, czyli należy usunąć ze skóry głowy grzyby Malassezia. Do tego celu służą szampony z zawartością substancji przeciwgrzybicznych. Takimi składnikami są: ketokonazol, pirytonian cynku, piroktolanina, octopirox lub siarczan selenu. Dlatego też kupując szampon przeciwłupieżowy, sprawdź, czy zawiera jedną z tych substancji.
My polecamy American crew – męski szampon przeciwłupieżowy z zawartością pirytonianu cynku a także ekstraktów z szałwii, rozmarynu i mięty pieprzowej oraz olejku z drzewa herbacianego.
Jego zaletą jest eliminacja grzybów, regulowanie wydzielania łoju, oczyszczanie i wzmacnianie skóry głowy i włosów. Poza tym – pielęgnuje włosy i dodaje im objętości.
Innym kosmetykiem skutecznie rozprawiającym się z łupieżem jest szampon przeciwłupieżowy marki men-u o działaniu przeciwgrzybicznym, normalizującym wydzielanie łoju, zapobiegającym rogowaceniu naskórka.
Wart polecenia jest też Recipe for Men – męski szampon przeciwłupieżowy, który eliminuje przyczyny i objawy łupieżu, zwłaszcza gdy jest stosowany razem z tonikiem przeciwłupieżowym o tej samej nazwie. Nadaje się do codziennego mycia, włosy stają się zdrowe i lśniące, a po łupieżu nie ma śladu.
Pokonaj łupież skutecznie i zapomnij o białych łuskach opadających na ramiona.
Komentarze
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
klakier
nie ma co się wstydzić, z łupieżem trzeba po prostu walczyć i tyle. mi się udało, a to wszystko dlatego, że poszedłem do apteki i kupiłem sobie Pirolam, który okazał się być świetnym szamponem przeciwłupieżowym.