Zroszone plecy czy skropione czoło to znak, że organizm próbuje walczyć z nadmiernym przegrzaniem organizmu. Jest to więc wpisane w fizjologię każdego mężczyzny. Nie da się jednak ukryć, że ciągłe pocenie jest uciążliwe. Z jednej strony może być powodem dyskomfortu, a z drugiej… silnym afrodyzjakiem.
Pot może być czynnikiem obronnym, który zapobiega nadmiernemu przegrzaniu się organizmu. Jednak jego rola nie sprowadza się wyłącznie do regulowania temperatury ciała. Ułatwia utrzymanie odpowiedniej wilgotności skóry i – wraz z wydzielanym sebum – zabezpiecza skórę przed wnikaniem drobnoustrojów. Z potem pozbywamy się także toksycznych produktów przemiany materii. Słowem – pot jest sprzymierzeńcem!
3 mln gruczołów potowych
Czy wiesz, że nawet 3 mln gruczołów potowych uczestniczy w wydzielaniu potu? Cały proces odbywa się mimowolnie, ale przy stałej kontrolo układu nerwowego. Dlatego sami nie za bardzo mamy wpływ na to, jak często i jak bardzo się pocimy. Na szczęście pot ma zapach neutralny – jeśli wydziela się u zdrowego człowieka dbającego o higienę. Jego skład jednak może się zmienić, w zależności od diety, przyjmowanych leków, klimatu oraz do hormonów.
Nadmierne pocenie to twój problem? Zwalcz go
Bez względu na to, czy nadmierne pocenie to kwestia genów czy może konkretnego rozmieszczenia gruczołów potowych, nie musisz godzić się na taki stan. Istnieje bowiem wiele sposobów, dzięki którym zapomnisz o dyskomforcie i nieestetycznych plamach pod pachami czy na plecach.
Jak walczyć z potem? Zacznij od najprostszych sposobów, które mogą przynieść zadowalające efekty.
- Odpowiednia higiena – to podstawa, jeśli chcesz wydzielać bezwonny pot. Nie ma nic gorszego, jak odstraszający zapach, który jest efektem rozkładających się bakterii. Bierz codziennie prysznic, a dwa razy w tygodniu postaw na kąpiel z dodatkiem ziół obkurczających gruczoły potowe.
- Noś przewiewne ubrania – codziennie świeże ubranie to konieczność u mężczyzn z nadmierną potliwością. Postaw na odzież wykonaną z naturalnych włókien – wyrzuć wszystko to, co jest sztuczne. Dobrym rozwiązaniem jest także bielizna „oddychająca”, która wchłania pot, a potem go odparowuje.
- Niezbędna depilacja – nadmierne owłosienie jest idealnym siedliskiem bakterii, które – rozkładając pot – sprzyjają wydzielaniu brzydkiego zapachu. Pozbądź się włosków, a szybko poczujesz różnicę. Do usunięcia owłosienia wystarczy krem / żel do golenia (nasze propozycje to: American Crew – żel do precyzyjnego golenia, Muhle ORGANIC Męski krem do golenia) oraz maszynka do golenia.
- Dezodoranty i antyperspiranty – stosowanie odpowiednich kosmetyków jest również ważne. Najlepiej sprawdzą się antyperspiranty, które zatrzymają nadmierną produkcję potu (nasz typ to Naturalny dezodorant ałun potasowy) lub dezodoranty maskujące zapach (np. Speick Men Dezodorant w sztyfcie).
Zawsze też możesz zdecydować się na bardziej radykalny krok. Gabinety medycyny estetycznej oferują profesjonalne zabiegi eliminujące nadmierną potliwość, np. wstrzykiwanie toksyny botulinowej.
Mężczyźni pachną inaczej…
Zapach potu u mężczyzn jest bardziej wyrazisty. Spowodowane jest to przede wszystkim obecnością testosteronu. Dlatego pot może stać się bodźcem do intensywniejszej produkcji żeńskich hormonów płciowych i zwiększanie apetytu na seks u kobiet. Bardzo możliwe, że jest to kwestią wydzielanych przez mężczyzn feromonów – substancji, które oddziałują na podświadomość otoczenia i sprawiają, że jedne osoby są bardziej pociągające od innych.
Ale i „sztucznym” zapachem można przyciągać. Wystarczą tylko odpowiednie perfumy lub wody toaletowe, by kusić i zwracać uwagę kobiet.
Nasze propozycje to:
Pamiętaj jednak, że zapach powinien zachować harmonię pomiędzy wyrazistością a delikatnością.
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.