Łupież. Sypiące się z głowy na ramion białe płatki potrafią skutecznie wprowadzić w kompleksy. Odbierają pewność siebie i sprawiają, że najchętniej chodzilibyśmy w czapce przez okrągły rok. Nie chowaj jednak głowy w piasek (tzn. w czapkę), bo łupież można pokonać. Skutecznie.
Łupież to skutek intensywnego złuszczania się zrogowaciałej warstwy naskórka owłosionej skóry. Wbrew pozorom, pojawia się nie tylko na głowie (choć najczęściej), ale również brwiach, pod pachami czy na klacie. Właściwie jest to proces całkowicie naturalny, jeśli przebiega na skórze zdrowej. Jeśli jednak proces ten zachodzi znacznie szybciej i z większą intensywnością, z głowy na ramiona i plecy sypią się białe płatki – niczym śnieg w środku zimy.
Winne drożdżaki
Za powstawanie łupieżu obwiniane są drożdżaki – Malassezia. Do rozwoju potrzebują ciepła, wilgoci i znikomej ilości dziennego światła. Dlatego szczególnie upodobały się owłosioną skórę. I chociaż na co dzień nie wykorzystują naszej gościnności (drożdżaki występują na skórze każdego człowieka), ale gdy dojdzie do podrażnień (np. na skutek stosowania nieodpowiednich preparatów do włosów) zaczyna się poważny problem. Z głowy białe płatki sypią się na potęgę lub – jeśli mają postać tłustą – zbijają się w nasiąknięte tłuszczem żółte skorupki.
Z łupieżem zmaga się nawet 50% społeczeństwa na całym świecie.
Można więc powiedzieć, że jest to problem o charakterze globalnym. Problem, obok którego nie można przejść obojętnie.
Nie bagatelizuj łupieżu
Wielu mężczyzn twierdzi, że z łupieżem da się żyć. Teoretycznie tak, ale … zbagatelizowanie sprawy może doprowadzić do poważnej utraty włosów. Szczególnie, jeśli ktoś boryka się z łupieżem tłustym. To właśnie te żółte łuski bywają przyczyną łysienia łojotokowego. Łupież suchy co prawda nie niszczy włosów, ale wygląda mało estetycznie.
Walka z łupieżem nie jest łatwa, ale faceci przecież się nie poddają. Zacznij od zebrania kosmetycznego arsenału i przystąp do bitwy. Bitwy, którą możesz wygrać. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i postawić na systematyczność.
Domowe metody do lamusa
Są mężczyźni, którzy na łupież stosują domowe metody. Są tańsze – to fakt. Ale szczerze? Nie pomagają. Smarowanie skóry głowy oliwą z oliwek czy olejkiem kamforowym wcale nie przynosi efektów. Łupież jak był, tak jest.
Szampony przeciwłupieżowe to podstawa
Pamiętaj jednak, że szampon szamponowi nie jest równy. W pierwszej kolejności należy sięgnąć po szampony przeciwłupieżowe działające leczniczo, tzn. zawierające substancje eliminujące drożdżaki. Powinny zawierać ketokonazol lub klimbazol. Dermatolodzy polecają także szampony zawierające dziegcie lub cyklosporynę. Dobre efekty przynosi także stosowanie preparatów z zawartością Octopiroxu (np. men-u – Męski przeciwłupieżowy normalizujący szampon do włosów) – kompleksu soli organicznych, który działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.
A jeśli łupież uda ci się pokonać, sięgnij po szampony przeciwłupieżowe wykazujące działanie profilaktyczne. Nasze propozycje to:
- American Crew Męski szampon przeciwłupieżowy + kontrola sebum – pozwala zapanować nad łojotokiem, eliminuje świąd wywołany łupieżem, oczyszcza i pielęgnuje.
- Intesa Męski szampon przeciwłupieżowy do włosów – eliminuje drożdżaki oraz działa oczyszczająco. Świetnie sprawdza się w profilaktyce łupieżu.
Pamiętaj, by szampon przeciwłupieżowy wmasować w skórę głowy i pozostawić na kilka minut. Daj czas składnikom na wniknięcie i aktywowanie swoich właściwości.
Maski, piany i inne wynalazki
W walce z łupieżem, możesz sięgnąć także po maski, piany oraz wszelkie pozostałe kosmetyki. Dostępne w różnych formach, mają jednak ten sam cel – pomóc w skutecznej walce z łupieżem.
Zdaniem specjalistów, łupież może być także efektem osłabionej bariery ochronnej skóry. Dlatego też warto sięgnąć po kapsułki, które zawierają bakterie probiotyczne. Zapobiegają stanom zapalnym oraz wzmacniają skórę głowy.
Komentarze
Dodaj komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
robert
Ja przez dłuższy czas nie mogłem sobie poradzić z łupieżem, to w końcu poprosiłem w aptece o polecenie przeciwłupieżowego szamponu. No i kupiłem pirolam. Sprawdził się świetnie i po kilku tygodniach nie było łupieżu
Mańko
Niewiele wiedziałem o szamponie pirolam dopóki żona z apteki nie przyniosła. Całkiem ok zapach, nieźle się pieni i co ważne łupież znika po 3-4 myciach, ale lepiej stosować go dłużej, by pożegnać problem na wiele miesięcy.